iczytam - Portal najmłodszych czytelników
Zaloguj się | Zarejestruj się

Baśniowy Świat Pisarzy Polskich

Adam Mickiewicz - Świtezianka
czyta: Jarosław Kopaczewski

Henryk Sienkiewicz - Sabałowa bajka
czyta: Jerzy Zielnik

Henryk Sienkiewicz - Przygoda Arystoklesa
czyta: Jerzy Zielnik

Henryk Sienkiewicz - Na Olimpie
czyta: Jerzy Zielnik

Henryk Sienkiewicz - Bajka
czyta: Jerzy Zielnik

Eliza Orzeszkowa - O rycerzu miłującym
czyta: Jarosław Kopaczewski

Eliza Orzeszkowa - Baśń
czyta: Beata Ścibakówna

Eliza Orzeszkowa - Czego po świecie szukał smutek
czyta: Jarosław Kopaczewski

Oskar Kolberg - Chłop i diabeł
czyta: Jarosław Kopaczewski

Oskar Kolberg - O sierotce, która stała się panią
czyta: Beata Ścibakówna

Józef Ignacy Kraszewski - Dziad i baba
czyta: Jarosław Kopaczewski


czas nagrania: 01:26:11
format dźwięku: mp3

Cena: 15.00 PLN
Adam Mickiewicz: Świtezianka
Świtezianka jest jednym z utworów Ballad i romansów, wchodzących w skład I tomu Poezyj Mickiewicza, które ukazały się w Wilnie w roku 1822. Datę wydania tego tomu uważa się za początek polskiego Romantyzmu.

Henryk Sienkiewicz: Sabałowa bajka

Pierwodruk w gazecie „Czas” 1889 nr 170.

Henryk Sienkiewicz: Przygoda Arystoklesa

Pierwodruk w tomie Dwie łąki, Kraków 1908.

Henryk Sienkiewicz: Na Olimpie
Pierwodruk w „Tygodniku Ilustrowanym” 1900 nr 11.

Henryk Sienkiewicz: Bajka
Pierwsze wydanie w: Henryk Sienkiewicz,  Pisma zapomniane i nie wydane, opracował Ignacy Chrzanowski. Lwów 1922.

Eliza Orzeszkowa : O rycerzu miłującym
Inny tytuł: Z Puszczy Białowieskiej. Pierwsze wydanie: Eliza Orzeszkowa, O rycerzu miłującym. Opowieść, nakładem Kółka Slawistów U.J.J, Kraków 1907.

Eliza Orzeszkowa: Baśń
Inne tytuły: Śpiewna; Bajka; Zefir i Śpiewna. Utwór napisany w roku 1888, po raz pierwszy wydany pod tytułem Baśń w: Dla powodzian. Księga zbiorowa prac artystycznych, Warszawa 1904.

Eliza Orzeszkowa: Czego po świecie szukał smutek?
Utwór powstał w 1888. Pierwodruk w „Kurierze Codziennym” 1889 nr 1; wydanie książkowe – w tomie Przędze, Warszawa 1903.

Oskar Kolberg: Chłop i diabeł

Podanie ludowe z Przemyskiego, opublikowane w Dziełach wszystkich Oskara Kolberga, tom 35;  Polskie Towarzystwo Ludoznawcze 1891.

Oskar Kolberg: O sierotce, która stała się panią

Podanie ludowe z Mazowsza, opublikowane w Dziełach wszystkich Oskara Kolberga, tom 42: Mazowsze cz. VII, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Wrocław-Poznań 1970.

Józef Ignacy Kraszewski: Dziad i baba

Pierwodruk Dziada i baby ukazał się w tomie Poezje w 1838 roku. To najbardziej dziś znany utwór poetycki Kraszewskiego.

Oskar Kolberg


Oskar KolbergOskar Kolberg (1814-90) – polski etnograf i kompozytor. W wyniku prowadzonych przez całe życie badań w poszczególnych regionach ziem polskich, opracował wielotomowe dzieło Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce – najpełniejszy do dziś opis polskiej kultury ludowej. Komponował opery (Król pasterzy i Wiesław), pieśni, utwory fortepianowe..



Adam Mickiewicz


Adam MickiewiczAdam Mickiewicz (1798-1855) – czołowa postać literatury polskiego romantyzmu, działacz patriotyczny, publicysta, wykładowca Collège de France. Powszechnie uważany jest za najwybitniejszego polskiego pisarza. Autor wierszy lirycznych (Sonety krymskie), bajek (Lis i kozioł) ballad (Świtezianka), powieści poetyckich (Konrad Wallenrod), dramatu Dziady, epopei narodowej Pan Tadeusz. Tłumacz (Giaur Byrona), redaktor („Trybuna Ludów”).





Eliza Orzeszkowa


Eliza OrzeszkowaEliza Orzeszkowa (1841-1910) – polska pisarka, publicystka, działaczka społeczna epoki pozytywizmu. Wspierała uczestników Powstania Styczniowego. Orędowniczka emancypacji kobiet  i asymilacji mniejszości narodowych.  Autorka licznych powieści (Nad Niemnem, Marta), nowel (Gloria Victis), artykułów o tematyce społecznej.




Henryk Sienkiewicz


Henryk SienkiewiczHenryk Sienkiewicz (1846-1916) – pisarz, publicysta, podróżnik, pierwszy polski laureat literackiej Nagrody Nobla (1905). Czasem używał pseudonimu „Litwos”. Autor powieści historycznych (Quo vadis, Krzyżacy, Trylogia) i współczesnych (Rodzina Połanieckich), powieści dla dzieci (W pustyni i w puszczy), nowel (Janko muzykant), reportaży (Listy z podróży do Ameryki).






Józef Ignacy Kraszewski


Józef Ignacy Kraszewski (pseudonimy: Bogdan Bolesławita, Kaniowa; 1812-1827) – polski prozaik, poeta, dramaturg, publicysta, historyk, wydawca, działacz społeczny. Uważany za polskiego rekordzistę pod względem liczby napisanych i wydanych książek (ponad 200 powieści, w sumie ok. 600 tomów). Zasłynął jako autor powieści historycznych, które w czasach zaborów uczyły Polaków historii ojczyzny, od czasów słowiańskich aż po wiek XIX. Najbardziej znane powieści: Stara baśń, Chata za wsią, Hrabina Cosel.






Jarosław Kopaczewski


Jarosław KopaczewskiJarosław Kopaczewski (ur. 1956) – aktor filmowy i teatralny, kompozytor, autor tekstów i pieśniarz.  Występował na scenach Warszawy (Ateneum) , Katowic (Teatr Śląski) i Kalisza (Teatr im. Bogusławskiego). Popularność przyniosły mu role w filmach (Pejzaż horyzontalny w reż. Kidawy i Wielki bieg Domaradzkiego) i serialach TV (Samo życie, Pierwsza miłość, Na wspólnej).



Beata Ścibakówna


Beata ŚcibakównaBeata Ścibakówna (ur. 1968) – aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Występowała w stołecznym Teatrze Powszechnym, a od 1997 –związana z Teatrem Narodowym. Popularność przyniosły jej role w Teatrze Telewizji (Śluby panieńskie Fredry, Adwokat i róże Szaniawskiego), oraz w serialach TV (Radio Romans, Złotopolscy, Miasteczko, Samo życie).





ISBN: 978-83-7904-197-8
Wydawnictwo: Festina Lente 2012

Informujemy, że używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony do potrzeb Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.
[OK, rozumiem]